Przegląd aplikacji mobilnych przydatnych dla lekarzy (2024)

W najnowszym raporcie OSOZ "241 mobilnych aplikacji zdrowotnych" znalazło się kilkadziesiąt aplikacji polecanych dla lekarzy istudentów medycyny: encyklopedie wiedzy medycznej, atlasy anatomiczne, atakże aplikacje ułatwiające konsultowanie przypadków medycznych, stawianie diagnoz czy wspomagające komunikację lekarza zpacjentem.

W październiku 2019 r. ukazała się III edycja raportu „Aplikacje zdrowotne”, przygotowana przez Otwarty System Ochrony Zdrowia (OSOZ). Znalazły się w nim 241 aplikacje opisywane w miesięczniku "OSOZ Polska" w ostatnich 5 latach, w tym ok. 40 aplikacji przeznaczonych dla lekarzy.

Przegląd aplikacji mobilnych przydatnych dla lekarzy (1)

Z danych dla 15 wybranych krajów, przedstawionych w raporcie, wynika, że 77 proc. polskich lekarzy korzysta z technologii zdrowia cyfrowego lub mobilnych aplikacji zdrowotnych, jednak niewiele polskich pacjentów korzysta z technologii monitorowania stanu zdrowia.

Aplikacje mobilne polecane dla lekarzy

Poniższe opisy są cytatami subiektywnych recenzji zamieszczonych w raporcie OSOZ. Cały raport dostępny jest pod adresemhttps://osoz.pl/static_files/kom-linki/aplikacje_2019_03.pdf. W nawiasie podana jest informacja o dostępności dla systemów iOS i Android, wersji językowej oraz czy aplikacja jest bezpłatna, czy płatna).

BoneBox – Dental Pro

Narzędzie do diagnostyki stomatologicznej 3D oraz komunikacji z pacjentem, zawierające anatomiczne modele normatywne uzębienia osoby dorosłej (wtórnego). Wszystkie grafiki 3D zaskakują starannością opracowania. Stomatolog może zobaczyć najdrobniejsze detale i niuanse, zmieniać położenie, kąt widzenia i powiększać wybrane detale, włączać lub wyłączać wybrane elementy anatomiczne. Narzędzie sprawdzi się w edukacji studentów oraz codziennej pracy lekarzy-dentystów, pomagając tłumaczyć pacjentom schorzenia zębów i zabiegi. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

Cardiological

Aplikacja edukacyjna stworzona dla kardiologów z myślą o pacjentach, którym niekiedy trudno wytłumaczyć wybrane schorzenia serca i układu krążenia. O wiele łatwiej można je wyjaśnić z pomocą animacji. W aplikacji stworzonej przez Servier zebrano 14 filmów prezentujących najczęściej występujące problemy kardiologiczne pacjentów. To bardzo proste animacje, jednak wystarczają, aby objaśnić pacjentowi takie schorzenia jak nadciśnienie, zawał serca, migotanie przedsionków, dusznicę bolesną, udar mózgu. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

CardioSmart Heart Explorer

Opracowana przez American College of Cardiology aplikacja ma wspomagać komunikację lekarza z pacjentem. W jaki sposób? Zawiera ona grafiki oraz animacje w interaktywny sposób obrazujące najczęściej występujące dolegliwości i choroby serca. W ten sposób lekarz (nie tylko kardiolog) może zaprezentować zasadę funkcjonowania serca i jego anatomię, wytłumaczyć z pomocą obrazu charakter występujących problemów. Bogata biblioteka animacji edukacyjnych i wysokiej jakości obrazów pomogą w przekazaniu informacji pacjentowi. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

Case – Medical Research, Journals & Pubmed

Aplikacja dla lekarzy będąca encyklopedią aktualnej wiedzy medycznej. Case dostarcza informacji na temat nowości w badaniach naukowych publikowanych w wiodących magazynach. W bibliotece aplikacji znajduje się ponad 18 mln artykułów. Plusem jest łatwe wyszukiwanie treści i materiałów wideo oraz alerty informujące o nowej publikacji zbieżnej z zakresem zainteresowań użytkownika aplikacji. W przeciwieństwie do innych podobnych narzędzi, Case jest całkowicie bezpłatny. (iOS, Android, ENG, bezpłatna).

Coursera

Świetna aplikacja, która otwiera drzwi osobom chcącym się dokształcać, nie tylko w tematach związanych z ochroną zdrowia. Uniwersytety z całego świata oferują bogatą paletę kursów on-line. Epidemiologia, zdrowie publiczne, komunikacja z pacjentem, jakość opieki zdrowotnej, zdrowy styl życia, zdrowie globalne – wystarczy wybrać jeden z kursów i systematycznie odrabiać lekcje. Wiele specjalizacji oferowanych jest bezpłatnie albo po bardzo atrakcyjnych cenach w stosunku do tradycyjnych szkoleń. (iOS, Android, ENG, wielojęzykowa, bezpłatna)

Dynamic Approach to Abdominal Radiology

Wartościowe kompendium wiedzy z dziedziny radiologii dla studentów i lekarzy rezydentów. Z pomocą setek zdjęć dostępnych w trybie offline przedstawione zostały klasyczne przypadki analizy obrazów radiologicznych wraz ze szczegółowymi opisami. Zdjęcia wyszukiwane są według kryterium nazwy organu, rozpoznania, patologii. Użytkownik może również przetestować swoją wiedzę. Niezbędne narzędzie dla tych, którzy chcą doskonalić wiedzę w dziedzinie radiologii. (iOS, ENG, bezpłatna)

DynaMed Plus

Specjalistyczna aplikacja dla lekarzy, pracowników medycznych oraz studentów kumulująca wiedzę ponad 500 czasopism medycznych: na temat nowych leków, terapii, wyników badań naukowych. Narzędzie porządkuje informacje z dziesiątek zaufanych źródeł, w tym m.in. czasopism i portali branżowych, odpowiadając na pytania użytkownika dotyczące codziennej praktyki klinicznej. (iOS, Android, ENG, bezpłatna wersja próbna).

e-Anatomy

Atlas anatomii człowieka dla lekarzy, radiologów, studentów medycyny. Ponad 8500 zdjęć medycznych i obrazów anatomicznych za darmo, bez subskrypcji. Aplikacja opiera się na nagradzanym internetowym atlasie IMAIOS e-Anatomy. W pełnej wersji użytkownik otrzymuje dostęp do ponad 375 000 struktur anatomicznych. Obrazy zostały podzielone na trzy grupy: głowa i szyja, brzuch i miednica oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Do wyboru jest pięć trybów obrazu: CT, MRI, radiogramy, diagramy anatomiczne i obrazy medycyny nuklearnej. (iOS, Android, ENG, PL + inne, bezpłatna w wersji podstawowej)

eEKG

Aplikacja Serviera dla lekarzy pomagająca w opisie EKG. W aplikacji zawarto m.in. algorytm opisu krzywych EKG, bazę interaktywnych przypadków klinicznych, materiały edukacyjne, eksperymentalny moduł wspomagający naukę interpretacji wyniku badania EKG poprzez próbę automatycznej analizy wybranych elementów zapisu EKG. Materiały edukacyjne zostały przygotowane na podstawie obowiązujących zaleceń oceny zapisu EKG. W celu uruchomienia aplikacji należy podać kod dostępny na stronie www.aplikacjaeekg.pl. (iOS, Android, PL, bezpłatna)

eMPendium mobile

Profesjonalnie przygotowana aplikacja umożliwiająca łatwy dostęp do małej Interny Szczeklika, indeksu leków Medycyny Praktycznej, baz ICD-9 i ICD-10 oraz pozwalająca sprawdzić status ubezpieczenia pacjenta. Do tego zestaw kalkulatorów medycznych ułatwiających pracę lekarza, klasyfikacja stopnia zaawansowania nowotworów opracowana dla ponad 30 najważniejszych typów nowotworów, wybrane artykuły z portalu MP, terminarz wizyt zintegrowany z aplikacją internetową eMPendium kalendarz, pytania i odpowiedzi ekspertów w wybranych dziedzinach medycyny. (Android, iOS, PL, bezpłatna)

Egzamin LEK

Pomoc w przygotowaniu się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Aplikacja zawiera zbiór pytań z LEKu od 2008 do 2018 roku (włącznie z terminem jesień 2018) wraz z prawidłowymi odpowiedziami. Pytania zostały posegregowane według zagadnień, dzięki czemu można przygotować się efektywniej z konkretnego działu. Student ma m.in. możliwość powrotu do rozwiązanego wcześniej testu z dokładnym przejrzeniem pytań, na które udzielił błędnej odpowiedzi. Płatne opcje dodatkowe, np. omówienia do pytań przygotowane przez lekarzy. (iOS, Android, PL, bezpłatna)

Epocrates Plus

Międzynarodowa, naukowa encyklopedia leków. Rzetelna informacja o tysiącach farmaceutyków, porównywanie interakcji do 30 leków jednocześnie, dostęp do aktualnych informacji dotyczących leków i nowości, dobór dawkowania dla pacjenta na podstawie wskaźnika BMI i wiele innych funkcji. Ponad 1 milion użytkowników na całym świecie. Roczny abonament w cenie 175 USD. (iOS, Android, ENG, bezpłatna wersja próbna)

Figure 1

Kanadyjska aplikacja dla lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny weszła na polski rynek. Figure 1 to narzędzie umożliwiające prowadzenie dyskusji na temat skomplikowanych przypadków medycznych z innymi użytkownikami, dzielenie się wiedzą, pomoc w stawianiu diagnozy. Zasada działania jest prosta: wystarczy wykonać zdjęcie telefonem i umieścić je na swoim koncie, aby inni użytkownicy mogli komentować przypadek medyczny. Narzędzie automatycznie wykrywa twarz na zdjęciu i zasłania ją. Gama funkcji korygujących pozwoli szybko usunąć inne cechy pacjenta, które mogłyby ułatwić jego identyfikację. (iOS, Android, wielojęzykowa, bezpłatna)

iTriage

Stworzona przez lekarzy aplikacja, która odpowie na najważniejsze pytania dotyczące zdrowia, zwiększy świadomość w zakresie zagrożeń chorobowych. Zawiera informacje o dolegliwościach, objawach, leczeniu oraz lekach. Treści medyczne zweryfikowane zostały przez Harvard Medical School. (iOS, Android, wielojęzykowa, bezpłatna)

InSimu Patient

Wirtualny pacjent, z pomocą którego studenci medycyny mogą ćwiczyć stawianie diagnozy i w ten sposób przygotowywać się do pracy klinicznej. Główną zaletą symulatora jest to, że nawet największy błąd nie wyrządzi żadnej szkody. Użytkownik może wybrać program szkolenia zgodnie z określoną specjalizacją, w bazie zawarto tysiące chorób i wszystkie rozpoznania. Na postawienie diagnozy lekarz ma z góry wyznaczony czas, zależny od stanu pacjenta. Czynnikiem oceny są również koszty – diagnozy, gdzie drogie testy zastąpiono tańszymi, alternatywnymi metodami, są punktowane wyżej. (Android, iOS, ENG, płatna)

Johns Hopkins Guides

Cztery co miesiąc aktualizowane wiarygodne przewodniki naukowe dla lekarzy: ABX (antybiotyki), HIV, Cukrzyca i Psychiatria. Najnowsze rekomendacje dotyczące stosowania antybiotyków, diagnoz, leczenia, scenariusze terapii, możliwe powikłania itd. Wskazówki ekspertów renomowanego ośrodka naukowego John Hopkins przydadzą się nie tylko studentom czy rezydentom, ale również doświadczonym lekarzom. Ich największą zaletą jest dostęp do najświeższej wiedzy i tym samym możliwość dopasowania praktyki lekarskiej i stosowanych terapii do najnowszych wyników badań. (Android, iOS, ENG, 29,99 USD/rok/przewodnik, 79,99 USD/całość)

Kardia

Pierwsze na świecie rozwiązanie, które przekształca smartfona w elektrokardiomonitor. Dzięki specjalnej obudowie lekarz lub pacjent może wykonać EKG, wykorzystując do tego swój telefon. (iOS, Android, ENG + 14 innych, bezpłatna)

Konsylium24

Konsylium24 to największa internetowa społeczność polskich lekarzy. Członkostwo w Konsylium24 jest bezpłatne i dostępne tylko dla lekarzy z ważnym numerem PWZ. (Android, PL, bezpłatna)

Leki Pharmindex

Bezpłatna baza leków Pharmindex Mobile to źródło wiedzy medycznej o lekach dla lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i położnych, studentów. 17 000 opisów leków, suplementów diety, wyrobów medycznych i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Funkcje dodatkowe: KtoMaLek – wyszukiwanie dostępności leków we wskazanych aptekach; Pielęgniarki i Położne – baza leków z wyszukiwarką obejmującą zasady preskrypcji leków dla uprawnionych pielęgniarek i położnych; alerty (ciążowe, alkoholowe itd.). (iOS, Android, PL, bezpłatna)

LIVER-NOTE

LIVER-NOTE to aplikacja, która umożliwia lekarzom zarządzanie informacjami z obrazów diagnostycznych pacjenta w intuicyjny sposób. Dane są przekształcane w cyfrowy, trójwymiarowy model wątroby, na którym użytkownik może nanosić zmiany, umieszczać je w ich prawdziwej lokalizacji i robić notatki przed zabiegiem. LIVER-NOTE usprawnia pracę zarówno osób, jak i zespołów, ułatwia zarządzanie procedurami chirurgicznymi i poprawia komunikację między chirurgami, radiologami i pacjentami. (iOS, Android, ENG, bezpłatna wersja podstawowa)

Medscape

Dedykowana lekarzom, studentom medycyny i pracownikom ochrony zdrowia aplikacja jest źródłem informacji o nowych lekach i wprowadzonych na rynek urządzeniach medycznych, dostarcza wiedzy z badań klinicznych oraz setek konferencji branżowych. Wyświetlane treści można elastycznie personalizować stosowanie do zainteresowań. Aplikacja wybiera i prezentuje najciekawsze doniesienia z mediów społecznościowych oraz tematy w zakresie zarządzania i praktyki lekarskiej. (Android, iOS, ENG, bezpłatna)

MedTube

Największa na świecie baza profesjonalnych filmów medycznych skierowana do lekarzy. Zawiera tysiące nagrań z zabiegów inwazyjnych, operacji chirurgicznych i wykładów. Platforma pozwala na współdzielenie własnych doświadczeń w formie obrazów z lekarzami na całym świecie. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

Meducation

Ponad 80 000 studentów kierunków medycznych i lekarzy korzysta z tej aplikacji, aby zdobywać i poszerzać wiedzę przedmiotową. W porównaniu z innymi, podobnymi encyklopediami, Meducation jest całkowicie bezpłatne, dostarczając ciekawych opisów przypadków klinicznych, prezentując nowe źródła wiedzy. Łatwy sposób podnoszenia kwalifikacji. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

NEJM This Week

Najnowsze informacje ze świata medycyny, artykuły naukowe, wyniki badań i wybór tematów w obszarze biomedycyny i praktyki klinicznej – wiedza obowiązkowa dla lekarzy prosto z prestiżowego magazynu "The New England Journal of Medicine" skondensowana w aplikacji mobilnej. Zdjęcia, opracowania, materiały wideo i podsumowania audio pozwolą aktualizować informacje przydatne w pracy. Wersja na iPad wzbogacona dodatkowymi materiałami. (iOS, ENG, bezpłatna)

Osłuchaj Się Sam

Aplikacja stworzona przez studenta Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pomaga w nauce podstaw sztuki osłuchiwania. Zawiera fizjologiczne i patologiczne dźwięki znad płuc i serca, pozwala uzyskać informacje o pochodzeniu i cechach charakterystycznych danego dźwięku. Zdobytą wiedzę można przetestować na podstawie pytań w zakresie rozpoznawania danego dźwięku oraz informacji o etiologii i cechach charakterystycznych. Aplikacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczelnianych specjalistów z UMP. (Android, PL, bezpłatna)

Pfizer VR

Edukacyjna biblioteka medyczna stworzona jako narzędzie służące pracownikom służby zdrowia do objaśniania pacjentom – w formie filmów 3D – aspektów medycznych funkcjonowania ludzkiego ciała. Pfizer VR oferowana jest wspólnie z niedrogimi okularami do oglądania rzeczywistości wirtualnej (VR od ang. Virtual Reality). Nowoczesna forma przekazu pozwala lekarzom lepiej komunikować wybrane zagadnienia, poprawiając komunikację z pacjentami. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

Pocket Anatomy

Encyklopedia budowy ludzkiego ciała przygotowana z zachwycającą precyzją. Tysiące struktur anatomicznych: narządów wewnętrznych, żył, wiązadeł, ścięgien. Możliwość wyszukiwania za pomocą nazw lub warstw (skóra, kości, tkanka łączna, mięśnie, układ krążenia itd.), dokładne opisy i animacje funkcji narządów, interaktywne obrazy 3D, intuicyjna nawigacja. Pocket Anatomy – z której korzysta już ponad 1 mln użytkowników – przyda się zwłaszcza studentom medycyny oraz świeżo upieczonym lekarzom. Jedną z wad aplikacji jest jej cena. (iOS, Android, ENG, 13,99 USD)

QxMD

Aplikacja zawiera bazę kilkudziesięciu kalkulatorów medycznych niezbędnych do skutecznego obliczania wskaźników medycznych, klasyfikowania stopni niewydolności narządowej czy wyznaczania algorytmów diagnostycznych. (iOS, Android, ENG, bezpłatna)

Resuscitation!

Wirtualny symulator pacjenta, który pozwala ćwiczyć różne scenariusze diagnozy i leczenia. Na ekranie wyświetlane są informacje o parametrach życiowych i historii choroby. Możesz przeprowadzać badania i wyznaczać ścieżki terapeutyczne, wykonywać zabiegi, podawać leki itd. Resuscitation! przeznaczony jest dla studentów medycyny, pielęgniarek i początkujących lekarzy. W wersji podstawowej można wybrać kilka darmowych scenariuszy. I choć aplikacja nie zachwyca grafiką, wygrywa medycznym odwzorowaniem realnych sytuacji. (iOS, Android, ENG, SP, bezpłatna w wersji podstawowej)

SpecK – specjalizacje lekarskie

Mnogość procedur, kursów, staży oraz codzienna praca są trudne do pogodzenia i zaplanowania. Trzech polskich lekarzy stworzyło aplikację, dzięki której można sprawdzić program specjalizacji, „odhaczyć” wykonane staże i kursy oraz zobaczyć, jaki czas pozostał do ich końca. Lekarz otrzymuje powiadomienia o pojawieniu się kursu CMKP na stronie. Można sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując testy. Logowanie wymaga podania numeru PWZ. (iOS, Android, PL, bezpłatna)

Surgical Anatomy of the Liver

Przygotowana przez Emory University aplikacja prezentująca anatomiczne szczegóły budowy wątroby może służyć jako materiał edukacyjny dla studentów lub lekarzy. Zaletą są grafiki 3D wiernie oddające rzeczywistość, o wiele lepiej niż tradycyjne ilustracje albo zdjęcia. Całość przygotowana przez praktyków wykonujących operacje na wątrobie. (iOS, ENG, bezpłatna)

Touch Surgery

Symulator operacyjny dla chirurgów umożliwiający przećwiczenie 150 zabiegów z różnych specjalizacji. Aplikacja krok po kroku prowadzi przez procedury zabiegu i decyzje, które trzeba podjąć. Grafiki 3D w połączeniu z funkcjami ekranu dotykowego nadają ćwiczeniom realizmu. Aplikacja analizuje wykonywane czynności i w ten sposób lekarz może śledzić swój postęp. Bonusem są artykuły poruszające aktualne problemy chirurgiczne. (iOS, Android, ENG + 7 innych, bezpłatna)

UpToDate

Warta polecenia aplikacja wspomagająca decyzje kliniczne. Skuteczność i pozytywny wpływ na jakość opieki nad pacjentem potwierdziło 30 niezależnych badań. Aplikacja zawiera ponad 10 500 zagadnień klinicznych dla 22 specjalizacji medycznych oraz 28 000 grafik. Szeroka funkcjonalność gwarantuje dostęp do światowej wiedzy medycznej i doświadczeń wiodących ośrodków naukowych. (iOS, Android, wielojęzykowa, bezpłatna)

WHO Info

Oficjalna aplikacja Światowej Organizacji Zdrowia WHO stanowi niezastąpione źródło informacji na temat zdrowia globalnego. We wnętrzu m.in. najnowsze doniesienia, komunikaty epidemiologiczne, informacje dotyczące zagrożeń zdrowia publicznego, dane na temat chorób, przemówienia dyrektora generalnego. Aplikacja dostępna w 6 oficjalnych językach WHO. Jedno z bazowych narzędzi dla osób pracujących w sektorze ochrony zdrowia. (iOS, Android, ENG + 5 innych, bezpłatna)

Wizyta Lekarska

Mobilne narzędzie rozszerzające możliwości standardowych medycznych systemów IT wspomagających pracę lekarzy. Wśród kluczowych funkcji: wizyty domowe, integracja z rejestracją internetową, wyszukiwanie leków, drukowanie recept, elektroniczne zwolnienia eZLA, e-dokumenacja medyczna. Aby skorzystać z aplikacji, należy posiadać konto lekarskie w systemie KS-SOMED, SERUM albo KS-PPS (lub innym systemie – po dostosowaniu). Integracja z systemem OSOZ. (iOS, Android, PL, ENG, bezpłatna)

VisualDX

Ogromna medyczna baza danych dla specjalistów. Ponad 2900 diagnoz i 40 000 zdjęć pomaga lekarzowi w podejmowaniu decyzji klinicznych. Już 1700 klinik i szpitali korzysta z VisualDX, by osiągać lepsze wyniki leczenia lub dla celów edukacyjnych. Lekarz może porównywać zdjęcia, wprowadzać symptomy choroby, przeglądać zalecane terapie, leki itd. (iOS, Android, wielojęzykowa, bezpłatna wersja próbna)

ZZL

ZZL jest częścią większego systemu KS-ZZL wspomagającego zarządzanie zasobami ludzkimi w placówkach ochrony zdrowia (szpitale, przychodnie) oraz w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Sama aplikacja dedykowana jest pracownikom podmiotu, gdzie wdrożono KS-ZZL. Pozwala m.in. kontrolować sprawy kadrowe, jak bilans wykorzystania urlopu wypoczynkowego, obecności i absencje w pracy, nadgodziny itp., ułatwiając komunikację z działem kadr. (iOS, Android, PL, ENG, bezpłatna)

ZOBACZ TAKŻE: Aplikacja 4Brain zajęła pierwsze miejsce w konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy

Przegląd aplikacji mobilnych przydatnych dla lekarzy (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Mrs. Angelic Larkin

Last Updated:

Views: 5755

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mrs. Angelic Larkin

Birthday: 1992-06-28

Address: Apt. 413 8275 Mueller Overpass, South Magnolia, IA 99527-6023

Phone: +6824704719725

Job: District Real-Estate Facilitator

Hobby: Letterboxing, Vacation, Poi, Homebrewing, Mountain biking, Slacklining, Cabaret

Introduction: My name is Mrs. Angelic Larkin, I am a cute, charming, funny, determined, inexpensive, joyous, cheerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.